Nowa Europejska Karta Naukowca

Istotę europejskiej polityki kadrowej HR Strategy for Researchers stanowią zasady “Europejskiej karty naukowca i Kodeksu Postępowania przy rekrutacji pracowników naukowych” obowiązujących do tej pory. Od stycznia 2024 r. Kartę i Kodeks zastępuje zaktualizowany dokument pt. “Europejska karta naukowca”, którego treść została dostosowana do zapisów obecnych wyzwań, zmieniającego się środowiska naukowego i kariery naukowej.

Nowa karta naukowca jest załącznikiem do zaleceń Rady UE z dnia 18 grudnia 2023 r. w sprawie europejskich ram mających na celu przyciąganie i zatrzymywanie talentów w obszarze badań naukowych, innowacji i przedsiębiorczości w Europie – Załącznik II, od strony 18

Źródło: EURAXESS, https://www.euraxess.pl/pl/poland/news/nowa-europejska-karta-naukowca

Zalecenia Rady w sprawie europejskich ram kariery naukowej

Komisja przyjęła 13.07.2023 r. wniosek dotyczący zaleceń Rady w sprawie europejskich ram kariery naukowej, które obejmują nową Kartę Naukowca.

Uruchomiono również stronę internetową ResearchComp.

Proponowane zalecenie Rady i nowa Karta Naukowca są częścią pakietu wspierającego atrakcyjne kariery naukowe, nad którym pracuje Komisja.
Są to ważne rezultaty działania 4 programu polityki EPB i wynik bardzo dobrej współpracy z państwami członkowskimi, krajami stowarzyszonymi i zainteresowanymi stronami na forum EPB.

Po wdrożeniu środki te odegrają decydującą rolę w zwiększeniu atrakcyjności karier naukowych w Europie, z korzyścią dla skuteczności i konkurencyjności całego systemu badań i innowacji w Europie.

https://ec.europa.eu/commission/presscorner/detail/en/ip_23_3807

https://research-and-innovation.ec.europa.eu/jobs-research/researchcomp-european-competence-framework-researchers_en

 

Poradniki dobrych praktyk – postępowanie o awans, nadanie tytułu doktora habilitowanego, profesora

Rada Doskonałości Naukowej odpowiadając na liczne postulaty kierowane przez środowisko naukowe, w szczególności pochodzące od osób dążących do uzyskania stopnia doktora habilitowanego oraz tytułu profesora, Rada Doskonałości Naukowej uprzejmie informuje, że na stronie internetowej Biuletynu Informacji Publicznej RDN (www.rdn.gov.pl) w zakładce „Dobre praktyki” opublikowane zostały kolejne poradniki dotyczące postępowań awansowych w nauce. Wcześniej informowaliśmy o publikacji dokumentu zatytułowanego Postępowania dotyczące nadawania stopnia doktora habilitowanego. Poradnik aktualizowany. Dokument ten stanowi i stanowić będzie, w ramach jego aktualizacji, kompleksowe omówienie zagadnień związanych z postępowaniami w sprawie nadania stopnia doktora habilitowanego, które wszczynane są od dnia 1 października 2019 r., czyli zgodnie z ustawą 2.0 (Rozdział pierwszy Poradnika), ale także – nie zapominając o postępowaniach habilitacyjnych, które zostały wszczęte najpóźniej do dnia 30 kwietnia 2019 r. i w różnych instancjach będą procedowane jeszcze do dnia 31 grudnia 2022 r. – odnosi się także do uprzedniego stanu prawnego, czyli postępowań prowadzonych w ramach tzw. „starej” ustawy (Rozdział drugi Poradnika). Zgodnie z oczekiwaniami szeroko pojętego środowiska naukowego, zostały przygotowane i opublikowane kolejne poradniki: Postępowanie w sprawie nadania tytułu profesora. Poradnik praktyczny, zawierający ważne informacje i użyteczne wskazówki dotyczące postępowania w sprawie nadania tytułu profesora oraz Recenzje w postępowaniach o awans naukowy.

Poradnik – kompendium wiedzy związanej z zagadnieniami recenzowania w postępowaniach awansowych. Na stronie internetowej www.rdn.gov.pl w zakładce „Dobre praktyki” można zapoznać się zarówno z wyżej wymienionymi poradnikami, jak również z przykładowymi wzorami umów z recenzentami na sporządzenie opinii w sprawie nadania stopnia doktora, doktora habilitowanego oraz tytułu profesora. W przykładowych propozycjach treści umów uwzględnione zostały niezbędne wymogi, które – w opinii Rady Doskonałości Naukowej – powinien określić zamawiający (np. wymogi formalne, możliwość zwrócenia się z prośbą o uzupełnienie opinii, jak również możliwość rozwiązania umowy z powodu nierzetelnego jej wykonania czy rażącego naruszenia terminu sporządzenia opinii). Rada Doskonałości Naukowej przypomina, że prawidłowe sporządzenie recenzji w postępowaniu o awans naukowy przez osobę, która posiada legitymację do pełnienia funkcji recenzenta w danym postępowaniu, jest jednym z podstawowych warunków zachowania i przestrzegania norm proceduralnych, pozwalających uznać dane postępowanie za przeprowadzone zgodnie z obowiązującymi przepisami, zawartą umową i obyczajami akademickimi. Ponadto autor recenzji zawsze powinien kierować się zasadami etyki pracownika naukowego, mając przede wszystkim na względzie rzetelność i uczciwość naukową. Jednocześnie zwracam się do wszystkich Rektorów uczelni wyższych oraz wszystkich Dyrektorów instytutów PAN, instytutów badawczych oraz instytutów międzynarodowych z uprzejmą prośbą o upowszechnienie tej informacji wśród poszczególnych organów swoich jednostek naukowych, zwłaszcza wśród Przewodniczących Rad Dyscyplin lub osób odpowiedzialnych za przeprowadzanie postępowań o awans naukowy w danej jednostce. Rada Doskonałości Naukowej wyraża nadzieję, iż opublikowane na stronie internetowej dokumenty przyniosą ich czytelnikom odpowiedzi na wątpliwości i pytania związane z omawianymi postępowaniami, sporządzaniem recenzji, jak również przyczynią się do usprawnienia procedur oraz przebiegu postępowań o awans naukowy, tym samym będą cennym wsparciem procesu rozwoju kadr naukowych w Polsce

Opracowano na podstawie listu do Rektorów i Dyrektorów Instytutów Naukowych w Polsce z dn. 6 lipca 2022 r.  

https://www.rdn.gov.pl/publikacja/id/5.html

Polska bezpłatna platforma edukacyjna MOOC – NAVOICA

Ministerstwo Edukacji i Nauki zachęca do korzystania z bezpłatnych kursów online dostępnych na platformie NAVOICA. Oferta edukacyjna serwisu jest stale rozszerzana i rozbudowywana. W serwisie dostępnych jest blisko 200 kursów przygotowanych przez różne uczelnie.
Na portalu są kursy w języku polskim, angielskim, ukraińskim, niemieckim i rosyjskim z różnych dziedzin m.in. prawo, programowanie, nauki przyrodnicze. Dostęp w formie on-lina umożliwia edukację i rozszerzanie kompetencji w dogodnym czasie.
Adres platformy: https://navoica.pl/

HR Excellence - text

Nabór doktoranta do Szkoły Doktorskiej na rok akademicki 2022/2023

Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa – Państwowy Instytut Badawczy
w Puławach ogłasza nabór doktoranta do Szkoły Doktorskiej Nauk Ścisłych i Przyrodniczych UMCS w Lublinie na rok akademicki 2022/2023 do następującej tematyki badawczej:

Wpływ międzyplonów ścierniskowych na plon, jakość ziarna i opłacalność produkcji zbóż jarych

(The effect of stubble catch crops on yield, grain quality and profitability of spring cereal production)
Read More