Nowa Europejska Karta Naukowca

Istotę europejskiej polityki kadrowej HR Strategy for Researchers stanowią zasady “Europejskiej karty naukowca i Kodeksu Postępowania przy rekrutacji pracowników naukowych” obowiązujących do tej pory. Od stycznia 2024 r. Kartę i Kodeks zastępuje zaktualizowany dokument pt. “Europejska karta naukowca”, którego treść została dostosowana do zapisów obecnych wyzwań, zmieniającego się środowiska naukowego i kariery naukowej.

Nowa karta naukowca jest załącznikiem do zaleceń Rady UE z dnia 18 grudnia 2023 r. w sprawie europejskich ram mających na celu przyciąganie i zatrzymywanie talentów w obszarze badań naukowych, innowacji i przedsiębiorczości w Europie – Załącznik II, od strony 18

Źródło: EURAXESS, https://www.euraxess.pl/pl/poland/news/nowa-europejska-karta-naukowca

Szkolenie PIP dla pracowników IUNG-PIB: „Mobbing w pracy – przyczyny, skutki, zapobieganie”

Mimo szeroko rozpowszechnianej tematyki przeciwdziałania zachowaniom mobbingowym i dyskryminującym, wciąż się z takimi spotykamy bądź słyszymy, że doświadczają je osoby z naszego otoczenia.

W środę 12 stycznia 2023 roku zostało przeprowadzone szkolenie pt.: „Mobbing w pracy – przyczyny, skutki, zapobieganie” dla wszystkich pracowników IUNG-PIB na platformie MS Teams.

Zakres prelekcji obejmował następujące tematy:

  1. Mobbing a dyskryminacja i molestowanie – podobieństwa i różnice.
  2. Mobbing – definicje, charakterystyka.
  3. Mobbing a zachowania najczęściej z nim mylone.
  4. Rodzaje mobbingu.
  5. Przyczyny mobbingu.
  6. Osoby narażone na mobbing.
  7. Charakterystyka mobberów.
  8. Skutki mobbingu.
  9. Sposoby przeciwdziałania.

Pani Anna Kucharska zaprezentowała ofertę wydawnictwa Państwowej Inspekcji Pracy, które są do pobrania ze strony PIP ((Główny Inspektorat Pracy | Prawo – wydawnictwa (pip.gov.pl)):

A także przekazała dane kontaktowe do stowarzyszeń antymobbingowych:

Zapraszając jednocześnie do kontaktu z nią osobiście.

Opracowała koordynator ds. GEP w IUNG-PIB – dr Agata Witorożec

 

HR Excellence - text

Nabór doktoranta do Szkoły Doktorskiej na rok akademicki 2022/2023

Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa – Państwowy Instytut Badawczy
w Puławach ogłasza nabór doktoranta do Szkoły Doktorskiej Nauk Ścisłych i Przyrodniczych UMCS w Lublinie na rok akademicki 2022/2023 do następującej tematyki badawczej:

Wpływ międzyplonów ścierniskowych na plon, jakość ziarna i opłacalność produkcji zbóż jarych

(The effect of stubble catch crops on yield, grain quality and profitability of spring cereal production)
Read More

Informacje dotyczące Planu Równości Płci IUNG-PIB

Od początku 2022 roku w IUNG-PIB jest realizowany Plan Równości Płci (GEP – ang. Gender Equality Plan), którego realizacja ma za zadanie wdrożenie systemowych działań o charakterze edukacyjnym, prewencyjnym i organizacyjnym służącym zapewnieniu równego traktowania pracowników i doktorantów Instytutu.

Dyrekcja oraz Pełnomocnik do spraw równości mają za zadanie m.in. przeciwdziałanie wystąpieniu zdarzeń naruszającym zasady równego traktowania doktorantów i pracowników IUNG-PIB, udostępnianie informacji o możliwościach uzyskania wsparcia osobom pokrzywdzonym, a także nadzór nad realizacją standardów równego traktowania i przeciwdziałania dyskryminacji.

Pełnomocnik dąży przede wszystkim do nieoficjalnego rozwiązania zaistniałego problemu. Jednakże na życzenie osoby zainteresowanej pełnomocnik może nadać sprawie formalny bieg. Pełnomocnik reaguje natychmiast, w sposób uzgodniony ze zgłaszającą się do niego osobą. Kontakt z pełnomocnikiem nie oznacza automatycznego wszczęcia jakichkolwiek oficjalnych procedur.

Dodatkowe informacje i ciekawe linki na temat równości i zapobiegania uprzedzeniom: Read More

Plan Równości Płci – Gender Equality Plan dla IUNG-PIB opracowany

Zaangażowanie Komisji Europejskiej w promowanie równości płci w badaniach i innowacjach jest ważną częścią szerszej strategii Komisji Europejskiej na rzecz równości płci na lata 2020-2025, ogłoszonej w marcu 2020 r. Jednym z celów tej strategii jest wzmocnienie Europejskiej Przestrzeni Badawczej (ERA) zapewnienie równych szans w środowisku pracy, w którym wszyscy, niezależnie od płci, mogą rozwijać swoje talenty oraz lepsze zintegrowanie wymiaru płci w projektach naukowych w celu poprawy jakości badań, a także ich znaczenia dla społeczeństwa bazującego na wiedzy, technologii i innowacji.
Read More