Nowa Europejska Karta Naukowca

Istotę europejskiej polityki kadrowej HR Strategy for Researchers stanowią zasady “Europejskiej karty naukowca i Kodeksu Postępowania przy rekrutacji pracowników naukowych” obowiązujących do tej pory. Od stycznia 2024 r. Kartę i Kodeks zastępuje zaktualizowany dokument pt. “Europejska karta naukowca”, którego treść została dostosowana do zapisów obecnych wyzwań, zmieniającego się środowiska naukowego i kariery naukowej.

Nowa karta naukowca jest załącznikiem do zaleceń Rady UE z dnia 18 grudnia 2023 r. w sprawie europejskich ram mających na celu przyciąganie i zatrzymywanie talentów w obszarze badań naukowych, innowacji i przedsiębiorczości w Europie – Załącznik II, od strony 18

Źródło: EURAXESS, https://www.euraxess.pl/pl/poland/news/nowa-europejska-karta-naukowca

Polska bezpłatna platforma edukacyjna MOOC – NAVOICA

Ministerstwo Edukacji i Nauki zachęca do korzystania z bezpłatnych kursów online dostępnych na platformie NAVOICA. Oferta edukacyjna serwisu jest stale rozszerzana i rozbudowywana. W serwisie dostępnych jest blisko 200 kursów przygotowanych przez różne uczelnie.
Na portalu są kursy w języku polskim, angielskim, ukraińskim, niemieckim i rosyjskim z różnych dziedzin m.in. prawo, programowanie, nauki przyrodnicze. Dostęp w formie on-lina umożliwia edukację i rozszerzanie kompetencji w dogodnym czasie.
Adres platformy: https://navoica.pl/

open access

Webinar „Otwarta nauka w Programie Horyzont Europa” 29 czerwca 2021

Biuro NCBR w Brukseli działające w partnerstwie z Business & Science Poland zaprasza do udziału w webinarze „Otwarta nauka w Programie Horyzont Europa”, który odbędzie się 29 czerwca (wtorek) w godz. 10.00 – 12.00.

Otwarta nauka jest priorytetem politycznym Komisji Europejskiej (KE) w programie Horyzont Europa, ponieważ poprawia jakość, wydajność i elastyczność badań. Ma ona na celu lepsze rozpowszechnianie i wykorzystywanie wyników badań naukowych i innowacji oraz wsparcie aktywnego zaangażowania społeczeństwa. Kierując się zasadą „otwarte w największym możliwym zakresie, zamknięte tylko w tym koniecznym”, zdecydowano o wprowadzeniu obowiązkowego planu zarządzania danymi, który zapewni zgodność danych badawczych z zasadami FAIR (od angielskich słów: findable, accessible, interoperable, reusable). KE nadal planuje wykorzystywać europejską chmurę dla otwartej nauki, ale postanowiła również o utworzeniu platformy Open Research Europe.

Więcej informacji oraz link do rejestracji:
Webinar: „Otwarta nauka w Programie Horyzont Europa” – Narodowe Centrum Badań i Rozwoju – Portal Gov.pl (www.gov.pl)

 

Wykaz czasopism naukowych 2020

Nowy, rozszerzony wykaz czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych

Minister Edukacji i Nauki, na podstawie art. 267 ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. — Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz. U. z 2020 r. poz. 85, z późn. zm.),

sporządził wykaz czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych, uwzględniając projekt wykazu opracowany przez Komisję Ewaluacji Nauki zgodnie z rozporządzeniem Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 7 listopada 2018 r. w sprawie sporządzania wykazów wydawnictw monografii naukowych oraz czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych (Dz. U.
z 2020 r. poz. 349).

Materiały

Komunikat z 4 maja 2021 o dofinansowaniu licencji 2021

W dniu 29 kwietnia 2021 r. Rektor Uniwersytetu Warszawskiego podpisał aneks do umowy pomiędzy MEiN oraz UW na finansowanie WBN w 2021 r. Spodziewamy się, że aneks zostanie kontrasygnowany w najbliższych dniach przez Ministra Edukacji i Nauki. Aneks ten obejmuje:

  1. Zakup licencji krajowych na rok 2021: czasopisma Cell i Elsevier z publikowaniem otwartym (OA), Springer z OA, Wiley, czasopismo Nature, czasopismo Science (wraz z programem OA Science Advances), bazy Scopus, SciVal, Web of Science, InCites oraz składka Polski na program Scoap3 w 2021 r., przy czym przyznana na razie dotacja na licencje krajowe wystarcza na pokrycie kosztów co najmniej do 30 października 2021 r., ewentulanie kilka tygodni dłużej w zależności od kursów walut.
  2. Dofinansowanie zakupu licencji konsorcyjnych na rok 2021: ACS z OA, AIP, APS, CAS SciFinder, CUP z OA, Emerald z OA, EMIS, IEEE z OA, IOP z OA, JSTOR, Knovel, LWW z OA, NPG, OECD/IEA, OUP z OA, Passport, ProQuest, Reaxys i Taylor&Francis z OA, przy czym przyznana dotacja wystarcza na pokrycie planowanego dofinansowania licencji konsorcyjnych na cały rok 2021.

Gdy MEiN kontrasygnuje aneks na finansowanie, ICM rozpocznie podpisywanie umów z wydawcami lub agentami wydawców. Gotowe do podpisu są już nowe umowy na dofinansowanie konsorcjów Emerald, Knovel, LWW, Passport, OECD, ProQuest, Reaxys i aneksy do umów wieloletnich ACS, IOP oraz IEEE, a umowa CAS SciFinder nie wymaga aneksowania. W przygotowaniu są jeszcze nowe umowy na dofinansowanie AIP, APS, JSTOR, EMIS, CUP, OUP, Taylor&Francis oraz NPG. Mamy nadzieję, że wszystkie umowy zostaną podpisane do końca maja. ICM będzie sporządzał na bieżąco protokoły oraz ogłoszenia z postępowań dla podpisanych nowych umów i przewidujemy, że dokumenty te zaczną się pojawiać po 15 maja. Nowo podpisane umowy oraz dokumentacja z postępowań będą udostępniane do wglądu dla uczestników konsorcjów przez koordynatorów licencji konsorcyjnych. W przypadku umów wieloletnich zostaną udostępnione podpisane aneksy do tych umów oraz dokumentacja zamówień z 2020 r.

Po podpisaniu przez MEiN aneksu na finansowanie, ICM podpisze także umowy z uczestnikami konsorcjów koordynowanych bezpośrednio przez ICM, czyli: ACS, CAS SciFinder, IOP, ProQuest i Reaxys. ICM przewiduje wystawienie faktur na składki dla uczestników tych konsorcjów w 2. połowie maja. Uczestnicy konsorcjów koordynowanych przez wydawców lub agentów mogą rozpocząć podpisywanie swoich indywidualnych umów subskrypcyjnych z wydawcami lub agentami zaraz po udostępnieniu umów na dofinansowanie zawartych przez ICM z wydawcami lub agentami.

Źródło:  ICM – Wirtualna Biblioteka Nauki