Platforma e-learningowa w ramach HRS4R na stronach KE

KE udostępniła platformę e-learningową dla instytucji zarówno ubiegających się o europejskie wyróżnienie “HR Excellence in Research” jak i tych będących na dalszych etapach wdrażania strategii Human Resources Strategy for Researchers.

Platforma zawiera 70 krótkich filmów instruktażowych pokazujących techniczne aspekty aplikowania o logo HR krok po kroku, takie jak zakładanie konta na stronie EURAXESS, czy uzyskiwanie funkcji administratora HR, a także instrukcje wypełniania formularzy na poszczególnych etapach oceny po uzyskaniu wyróżnienia.

Ponadto filmy wprowadzające zawierają podstawowe informacje o Europejskiej Karcie Naukowca i Kodeksie Postępowania przy Rekrutacji Pracowników Naukowych, korzyści płynące z wdrażania strategii HR w instytucjach, a także zarys całego procesu, wymagania i zasady oceny przez ekspertów na poszczególnych etapach.

Filmy dostępne są w języku angielskim. Do filmów dostępna jest również transkrypcja.

Link do platformy e-learningowej (platforma dostępna jest jako 4-ta zakładka na stronie KE).

https://euraxess.ec.europa.eu/jobs/hrs4r/e-learning

Nowy komunikat WBN ws. publikowania otwartego w Elsevier z dn. 28 listopada 2019 r.

W informatorze o programie publikowania otwartego Elsevier

https://wbn.icm.edu.pl/licencje/#elsevier_oa

zostały zaktualizowane prezentacje “Authors journey” formularza dla autorów w programie A i B.

Na prośbę WBN Elsevier zmodyfikował częściowo informację, która jest wyświetlana w formularzu na stronie 5 i 6 przy opcji “Gold Open Access”. Obecnie informacja ta zawiera link “the rules of the Open Access pilot program in Poland” do naszego informatora o programie.

Przygotowano także skrótową informację dla autorów wypełniających formularz:

https://wbn.icm.edu.pl/elsevier_oa/

Ponadto WBN informuję, że ze względu na wciąż małe wykorzystanie programu (160 artykułów do 28.11.2019 r.) uzgodniono z Elsevier możliwość włączenia do programu ok. 200 artykułów, które zostały wysłane do wydawcy po 31 maja 2019 i opublikowanych w modelu subskrypcyjnym przed uruchomieniem programu 2 września. 28 listopada 2019 autorzy tych artykułów powinni otrzymać email z ICM z propozycją zmiany modelu oraz specjalnym linkiem przygotowanym przez Elsevier, który pozwala ponownie wypełnić formularz i wybrać publikację otwartą w ramach programu A.

Nowa ewaluacja

Ewaluacja jakości działalności naukowej. Jak oceniani będą badacze i jednostki naukowe?

Ewaluacja. Czemu służy?

Ewaluacja to ocena jakości działalności naukowej, którą przeprowadza się w ramach dyscyplin uprawianych w danym podmiocie. Przy ocenie bierze się pod uwagę indywidualne osiągnięcia pracowników reprezentujących daną dyscyplinę. Poszczególnym dyscyplinom przyznawane będą kategorie naukowe: A+, A, B+, B albo C. Od nich zależą uprawnienia do prowadzenia studiów, szkół doktorskich, nadawania stopni i tytułów. A także kwota subwencji, czyli środków finansowych, które jednostki naukowe otrzymują z budżetu państwa. Rozporządzenie ewaluacyjne jest więc kluczowe w całym systemie zreformowanego szkolnictwa wyższego i nauki.

Read More

Zmiany w przepisach dotyczących zatrudniania obcokrajowców

W związku z nowelizacją ustawy o cudzoziemcach (której przepisy weszły w życie w kwietniu b.r.) KPK informuje jednostki badawcze (uczelnie, instytuty PAN i badawcze) zatrudniające cudzoziemców w celu prowadzenia badań naukowych lub prac rozwojowych, że powinny być wcześniej zatwierdzane w tym celu przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji. Zgodnie z przepisami zatwierdzenie jednostki jest warunkiem wydania cudzoziemcowi wizy krajowej lub/i udzielenia zezwolenia na pobyt czasowy w celu prowadzenia badań naukowych, a zatem może mieć wpływ na wydłużenie procesu zrekrutowania zagranicznego pracownika. O przepisie tym mówi Rozdział 7 Art. 151 Ustawy o cudzoziemcach. (Polecamy zapoznać się z tym Rozdziałem, ponieważ zawiera też inne wymogi dot. m.in. umowy zawieranej z naukowcem).

Zatwierdzenie ww. jednostek następuje na ich wniosek. Wniosek powinien zawierać m.in. ogólną informację o tym, że jednostka będzie przyjmować cudzoziemców w ww. celu w ramach projektów i nie tylko (nie trzeba podawać żadnych danych obcokrajowców), o istnieniu jednostki przez co najmniej 5 lat przed złożeniem wniosku i prowadzeniu w tym czasie działalności naukowej samodzielnie i w sposób ciągły. Do pisma należy dołączyć dokumenty potwierdzające spełnienie tych przesłanek. Wydanie decyzji może trwać między 30 a 60 dni, ponieważ wnioski są również konsultowane z innymi organami, jak np. Straż Graniczna czy ABW. Wniosek w wersji papierowej należy przesyłać pocztą do MSWiA.

Aktualna lista zatwierdzonych jednostek naukowych ma być ogłaszana w dzienniku urzędowym ministra właściwego do spraw wewnętrznych (jednak jeszcze nie jest dostępna online; na razie niewiele jednostek wystąpiło z wnioskiem do MSWiA).

Polecamy jednostkom naukowym występowanie o ww. zatwierdzenie, by usprawniać procesy zatrudniania cudzoziemców.

Informacje o zatwierdzaniu jednostek dostępne są na stronie MSWiA oraz pod numerem telefonu w ministerstwie: 22 60 133 34

Opracowano na podstawie komunikatu KPK z dn. 19 czerwca 2019 r.